Značka a typ auta

Jaká auta jsou spolehlivá, jaká bezpečná a jaká se málo kradou? Vybrat spíše větší auto s dobrým výkonem, nebo menší s nízkou spotřebou? U jakých aut zaplatíte nejméně za opravy? Podívejte se na testy, statistiky, zkušenosti majitelů a další informace!

Na velkou část rozhodnutí o značce a typu auta pravděpodobně nebudete potřebovat žádného průvodce. Bude zde záležet na tom, jak chcete velké auto, jak rychlé, jaká výbava je pro vás důležitá nebo kolik jste ochotni za auto dát. Lidé ale často nezohlední některá důležitá kritéria, kterým bych se zde rád věnoval.

Motor

Motor, který zvolíte, rozhoduje o výkonnosti a spotřebě auta. Pozor na to, že naftový motor zdaleka není vždy výhodnější než benzínový, jak se obecně míní. Spočítejte si proto radši pečlivě, co se vám vyplatí – pomůže vám v tom speciální kalkulačka a srovnávací tabulka.

Pokračovat na část Motor »

Spolehlivost auta

Jak často budete muset se svým autem jezdit do servisu? Budete se na něj moci spolehnout na všech cestách? Spolehlivost je důležitá hlavně u ojetého auta, ale měla by vás zajímat i u nového, pokud si ho plánujete nechat déle než 2–3 roky. Uvádím statistiky a zkušenosti majitelů, které vám pomohou spolehlivost auta zjistit.

Pokračovat na část Spolehlivost auta »

Neukradnou vám ho?

Při výběru značky a typu auta uvažujte také o tom, jaká je pravděpodobnost odcizení zloději. Obecně platí, že nejčastěji se kradou ta auta, kterých je nejvíc v provozu – u nás tedy hlavně Škody a Volkswageny. Je to z toho důvodu, že taková auta se zlodějům snadno legalizují (snadno seženou identifikátory z bouraného auta stejné značky a typu), prodávají a na ulici nevzbuzují podezření.

Dále se hodně kradou drahá auta – BMW, Mercedesy, Audi atd. Auta, která u nás nejsou tak častá, např. japonská a korejská, jsou pro zloděje méně lákavá.

Cena servisu a náhradních dílů

Luxusní značky (včetně BMW, Audi nebo Mercedesu) mívají obvykle dražší servis a náhradní díly než ostatní. U běžných značek je cena servisu a náhradních dílů tím příznivější, čím je u nás daná značka rozšířenější. Pro zjištění ceny oprav konkrétního typu auta se vyplatí prohledat internetové diskuse a další zdroje.

Za kolik auto jednou prodáte?

Své auto si neponecháte věčně a jednou přijde pravděpodobně chvíle, kdy se ho budete chtít zbavit. Obvykle platí, že čím je auto spolehlivější a v ČR rozšířenější, tím víc peněz za něj při prodeji dostanete. Vysokou cenu si tradičně udržují vozy od Volkswagenu a podřízených značek (Škoda, Seat, Audi), rychleji na hodnotě ztrácí francouzská (Peugeot, Renault, Citroën) a italská auta (Fiat, Alfa Romeo, Lancia).

Ceny různých značek a typů aut v autobazarech můžete snadno zjistit na automobilových inzertních serverech, např. těchto:

Není daný model už zastaralý?

Zjistěte si také, od jakého roku se vyrábí auta, o kterých uvažujete. Čím déle je určitý model auta ve výrobě, tím bude zastaralejší po stránce výbavy, bezpečnosti, motoru i vzhledu. Vyplatí se tedy vybrat spíše takový model, který se nevyrábí ještě tak dlouho (jeden model bývá na trhu přibližně 5–8 let).

První rok, kdy se model vyráběl, můžete zjistit z magazínů o autech nebo z automobilových inzertních serverů (viz výše) – vyhledáte si daný typ auta a seřadíte si výsledky podle roku výroby.

Bezpečnost auta

Čím je model auta novější (viz předchozí bod), tím bezpečnější obvykle bývá (na bezpečnost se v dnešní době hodně dbá). Bezpečnost aut se měří pomocí testů Euro NCAP, při kterých se reálně nechávají auta narážet do překážek. Výsledky testů najdete např. na webu Autorevue.cz.