Strategie výběru

Zachovejte vždy chladnou hlavu, dejte si pozor na podezřele levné vozy, vyhněte se Škodovkám a najděte si model, který je kupci neoprávněně podceňovaný – seženete ho za velmi dobrou cenu.

Nenechte nad sebou zvítězit emoce

V mnoha oblastech života se vám už jistě osvědčilo pravidlo, že levné věci obvykle mají nějaký háček. Proč by také někdo levně prodával věc, která má ve skutečnosti daleko větší hodnotu?

Přesto, hodně lidí při koupi ojetého auta na toto pravidlo zapomíná. Věří, že mají ohromné štěstí, když určité auto seženou za daleko nižší cenu, než je běžné, po koupi ale obvykle „spláčou nad výdělkem“: zjistí, že auto je po těžké havárii nebo potřebuje zásadní opravu.

I když je auto nablýskané a čisté, i když má zachovalý lak a skvělou výbavu, nenechte se emocemi zlákat k iracionálnímu rozhodnutí! Vždy pečlivě posuzujte technický stav vozu a další faktory. Pokud je nabídka extrémně výhodná, vždy pojměte zdravé podezření a vše si pečlivě prověřte.

Najděte si cenové rozmezí

Pokud sháníte nějakou konkrétní značku a typ auta, udělejte si nejprve přehled o cenách, za jaké se prodává. Můžete to udělat pomocí jednoho z inzertních serverů, např.:

Na konkrétním serveru nezáleží, důležité je, abyste na něm našli dostatek inzerátů k získání přehledu o cenovém rozmezí, ve kterém se vaše auto prodává. Když máte přehled o cenovém rozmezí, nenaletíte ani na předražené nabídky, ani na podezřele levné nabídky. (Uvádí se, že na pět nejlevnějších nabídek na velkém serveru obvykle ani nemá cenu reagovat, jedná se skoro vždy o nějaký podvod – havárie, špatný stav, odcizené vozidlo…)

Samozřejmě také díky znalosti cenového rozmezí rozeznáte výhodnější nabídky od těch méně výhodných.

Srovnejte ceny se zahraničím

V inzerátech na velkých serverech obvykle najdete celou řadu aut, která jsou dovezena jako ojetá ze zahraničí. Podívejte se proto i na zahraniční inzertní servery – zjistíte tím, jaká auta jsou ve skutečnosti ze zahraničí přivážena. Hlavně se to týká skutečně najetých kilometrů (dovozci často přetočí tachometr) a stavu (dovozci často auto opraví tak, aby navenek vypadalo dobře).

Pro orientaci můžete použít např. německý server Mobile.de.

Koupě auta by vás neměla finančně vyčerpat

Při koupi auta byste neměli jít finančně „na doraz“, měly by vám nějaké peníze zbýt. Nezapomínejte, že čím dražší auto máte (posuzováno podle ceny auta jako nového), tím dražší je u něj servis. Často se také stává, že předchozí majitel auta již nějakou dobu zanedbával jeho údržbu (věděl, že ho bude prodávat), takže vás možná hned po koupi čeká určitá investice do servisu.

U aut dovezených ze zahraničí vás také pravděpodobně čeká investice do zabezpečení proti krádeži, na které se v cizině tolik nemyslí.

Jděte proti trhu

Trh ojetých aut odráží určité chybné představy méně znalých kupujících. Představím vám dvě z nich:

 1. „Stav auta odpovídá hlavně roku výroby.“

  Je pravda, že mladší auta jsou obvykle v lepším stavu, ale zdaleka to neplatí bezvýhradně. Daleko důležitější je, jak se majitel k autu choval, jestli ho řádně servisoval a kolik s ním najel kilometrů. Můžete tedy sehnat klidně starší auto, které svým stavem strčí do kapsy vůz o 5 let mladší.

  Důsledkem tohoto omylu je, že s rokem výroby strmě a iracionálně stoupá cena auta. Pokud se budete zajímat o skutečný stav a méně o rok výroby, můžete pořídit auto velmi výhodně.

 2. „Škoda je kvalitní auto za dobrou cenu.“

  O kvalitě Škodovek bych nerad pochyboval, určitě v ní nezaostávají za ostatními automobilkami. Nejedná se ale o nijak levné auto, a to především na trhu ojetin – protože je o ojeté Škody v ČR veliký zájem, jsou jejich ceny obecně absurdně nadsazené. To samé se týká i Volkswagenů a dalších populárních značek.

  Pokud chcete této chybné představy využít, shánějte se po autě, které u nás není obecně populární, ale přitom je odborníky považováno za kvalitní (názory odborníků na různá ojetá auta si můžete přečíst např. na serveru Motožurnál).

  Takovým autem je např. Seat Toledo druhé generace – předchozí generace si svojí nekvalitou vysloužila špatnou pověst, která se neoprávněně přenesla i na generaci druhou. Přitom se ale jedná v podstatě o stejné auto jako velmi populární Škoda Octavia: obě pocházejí z koncernu Volkswagen a mají stejný podvozek, konstrukci, motory a mnoho dalších prvků. Kvůli špatné pověsti je ale o Seat Toledo menší zájem, takže bývá na trhu ojetých vozů levnější.