Spolehlivost auta

Jak často budete muset se svým autem jezdit do servisu? Budete se na něj moci spolehnout na všech cestách? Spolehlivost je důležitá hlavně u ojetého auta, ale měla by vás zajímat i u nového, pokud si ho plánujete nechat déle než 2–3 roky. Uvádím statistiky a zkušenosti majitelů, které vám pomohou spolehlivost auta zjistit.

Statistiky TÜV

Základním zdrojem, který vám napoví o spolehlivosti různých značek aut, jsou statistiky TÜV. Sestavují je německé stanice technické kontroly podle toho, jak často se u jednotlivých značek a typů aut vyskytují závady při povinných kontrolách. Těmto statistikám se obecně hodně věří.

Na českém webu najdete statistiky TÜV na webu Bezpecnyobchod.cz. Statistiky jsou rozděleny podle stáří aut na žebříčky 2–3 roky starých aut, 4–5 let starých aut a tak dále. Na žebříčky se můžete podívat, pokud chcete získat přehled o jednotlivých značkách. Dále se můžete na této stránce podívat i na spolehlivost konkrétních značek a typů aut a srovnat je mezi sebou.

Určitě vám doporučuji podívat se ve statistikách TÜV na značky a typy, o kterých uvažujete. Neberte TÜV ale jako absolutní bernou minci – povinná technická kontrola se nezaměřuje na všechny závady, ale na ty, které by mohly někoho na silnici ohrozit. Může se proto stát, že ačkoliv vypadají dvě auta podle TÜV stejně spolehlivě, tak s jedním z nich budete často jezdit do servisu s prkotinami (např. poruchy klimatizace, stahování oken, drobné poruchy v motoru) nebo vám v něm něco bude bezdůvodně klepat. Nezapomeňte proto ani na další zdroje, ze kterých se dá dozvědět o spolehlivosti konkrétního auta.

Recenze ojetých aut

Časopisy a internetové servery o autech se často věnují ojetým autům různých značek a jejich spolehlivosti. Obvykle se zde ptají automechaniků na nejčastější problémy, chyby různých variant modelu (např. s určitým typem motoru), a uvádějí ceny oprav a náhradních dílů. Upozorní vás také na roky, kdy byl model drobně předělán (říká se tomu facelift) – tyto inovované verze se vyplatí upřednostňovat, pokud můžete. Recenze ojetých aut najdete na následujících místech:

 • Rubrika Autobazar serveru Motožurnál – recenze k největšímu množství značek a typů aut, hlavně k těm, které jsou u nás nejpopulárnější.
 • Ojetá auta na Auto.cz – seznam všech recenzí podle značek je v pravém prostředním sloupci.
 • Rubrika Bazar serveru Autoweb.cz – autoři se zde věnují hlavně méně obvyklým ojetinám.
 • Ojetiny na Auto iDNES – někdy sem majitelé aut píší o svých zkušenostech.
 • Zajímavé informace o různých značkách a modelech najdete také na serveru Tipcars.cz – tento web si ale musíte otevřít v Microsoft Internet Exploreru, ve Firefoxu a podobných prohlížečích nefunguje správně. Dávejte také pozor na to, že se jedná o prodejce ojetých aut – uvedené informace tedy nemusí být vždy objektivní.

Zkušenosti a hodnocení majitelů

Hodně se dozvíte také z hodnocení lidí, kteří již vlastní vůz, o kterém uvažujete. Najdete je na těchto webech:

 • Autorecenze.cz – zkušenosti majitelů jsou zde seřazeny podle značek a typů aut a jsou poměrně podrobně rozepsané, včetně komentářů čtenářů.
 • Moje.Auto.cz – sekce serveru Auto.cz, kde mohou lidé psát o svých autech a zkušenostech s nimi.
 • Tipcars.cz – je zde mnoho sekcí věnujících se zkušenostem s ojetými auty, ale musíte se k nim proklikat (nedá se na ně bohužel odkázat přímo).

Další zkušenosti majitelů se dají čerpat z internetových diskusních fór.

Statistiky ADAC a J.D.Power

Kromě statistik TÜV (uvedených výše) existují ještě dvě méně známé statistiky spolehlivosti:

 • ADAC – udává, jak často jsou povoláváni k jednotlivým typům aut němečtí žlutí andělé. Přehled za různé typy aut a roky 2000–2005 najdete na serveru Autorevue.cz.
 • J.D.Power – statistika sestavená firmou J.D.Power. Jedná se o výsledek výzkumu mezi britskými řidiči, kteří v něm hodnotili různé atributy svého auta. Je tedy hodně subjektivní a ze tří známých statistik spolehlivosti asi nejméně vypovídající. Žebříček z roku 2005 najdete na serveru Automix.cz.

Tyto dvě statistiky už nejsou tak věrohodné a vypovídající, jako ty od TÜV, ale i tak se vyplatí do nich nahlédnout a výsledky srovnat s těmi z TÜV. Získáte tím komplexnější přehled.

Jak si stojí jednotlivé značky

Různé značky aut jsou obecně vnímany jako různě spolehlivé. Toto vnímání je zčásti založeno na faktech, která jsem uvedl výše, zčásti na tom, „co se mezi lidmi povídá“. Přesně a dokonale se to ale samozřejmě posoudit nedá. Upozorňuji, že v následujícím textu budu trochu zobecňovat, je tedy možné, že vaše zkušenost bude odlišná od toho, co zde popisuji. Ve většině případů by to ale mělo platit.

Vrchol spolehlivosti – japonská auta

Japonská auta jsou považována za nejspolehlivější a také se pravidelně umísťují na předních příčkách statistik spolehlivosti. Nejvíce spolehlivá je nejspíše Toyota, ale silně nadprůměrní jsou i Mazda, Nissan, Honda a Mitsubishi. Bohužel bývá spolehlivost vývažena méně přitažlivým vzhledem, ale neplatí to vždycky a zlepšuje se to.

Německá auta jsou jistota

Za kvalitní a spolehlivá jsou považována i auta z Německa:

 • Volkswagen – sem zahrnujeme i značky, které pod Volkswagen obchodně spadají, protože mají většinou stejný podvozek, motory, mnoho součástek i postup výroby. To znamená Škoda, Seat a Audi.
 • Mercedes, BMW – luxusní značky těžící hlavně z tradice a dobrého jména. Se spolehlivostí je to ale u některých modelů horší.
 • Opel – obecně je považován za méně kvalitní než ostatní německé značky, ale ani tak se nejedná o špatnou koupi.

Pozor na auta ze Středomoří

Sem řadíme hlavně auta, která se vyrábí ve Francii a v Itálii. Tato auta se obecně vyznačují nižší spolehlivostí, menší odolností a častějšími návštěvami servisu. Na druhou stranu jsou obvykle levnější než německá auta a mají za stejnou cenu mnohem lepší výbavu. Také svezení s nimi bývá pohodlnější – díky měkčím a pohodlnějším sedačkám a měkčímu podvozku (měkčí sedačky jsou ale již méně pohodlné při delších cestách a měkčí podvozek má také své nevýhody).

Do této skupiny řadíme francouzské automobilky Peugeot, Renault a Citroën a italské automobilky Fiat, Alfa Romeo a Lancia.