Posuzujeme konkrétní auto

Už se vám nějaké vozidlo zamlouvá, ale nevíte jak poznat jeho kvalitu, případně zjistit, jestli nebylo kradené či havarované? Zde najdete vše, co je potřeba u konkrétního vozu zkontrolovat, včetně mnoha užitečných triků.

Značka a typ auta

Pokud ještě nemáte úplně jasno o tom, jaké značky a typu by vaše auto mělo být, přečtěte si část Značka a typ auta. Najdete zde také mnoho hledisek, na která se při posuzování konkrétního auta soustředit – např. spolehlivost, bezpečnost nebo cena servisu.

Projděte si příručku od sdružení SOVA

Velmi dobrou příručku pro kupování ojetého auta vydalo Sdružení SOVA (Sdružení na ochranu vlastníků automobilů). Najdete v ní kompletní informace o tom, jak posoudit stav auta, poznat havarované nebo kradené auto a jak odhalit, jestli auto netrpí právními závadami (zástava, nesplacený leasing apod.).

Celá příručka sdružení SOVA (PDF, 5,94 MB)

V tomto textu nebudu psát o tom, co v příručce najdete, naopak se budu snažit ji doplnit o informace, které v ní nenajdete.

Důvěryhodnost bazaru (majitele)

Ještě než se pustíte do prohlídky auta, věnujte pozornost autobazaru nebo majiteli auta (pokud auto kupujete přímo od něj). Důležité je:

 • Jak na vás působí majitel a zaměstnanci autobazaru.
 • Jak dlouho bazar funguje, jak často se mění jeho majitelé. Obojí zjistíte snadno v obchodním rejstříku.
 • Jestli je bazar jen zabahněná ohrada se stavební budkou nebo má zázemí srovnatelné s prodejcem nových vozů.
 • Jestli bazar spolupracuje se známými leasingovými společnostmi, bankami nebo pojišťovnami.
 • O jak velkou firmu se jedná; jestli má známou značku či nějaké další pobočky.

Koupi konzultujte s odborníkem

I když je na internetu dostupných spoustu informací, jak poznat bourané, kradené nebo jinak nevyhovující auto, stejně si bez zkušeností nebudete jistí. Je lepší provést si sám pouze základní kontrolu a pokud se vám zdá všechno v pořádku, pozvat si na prohlídku odborníka:

 • Pravděpodobně nejlepší možností je nějaký známý, protože mu můžete nejvíce věřit.
 • Pokud žádného odborníka na auta neznáte, můžete si najmout profesionálního automechanika – nejlépe ze servisu specializovaného na danou značku – nebo technika ze stanice technické kontroly (STK).
 • Další možností je firma specializovaná na prohlídky ojetých aut. Já vím o následujících (pokud znáte nebo provozujete nějakou další, napište mi):

Nebylo havarované?

V tomto vám doporučuji řídit se zmiňovanou příručkou od sdružení SOVA a poté si případně pozvat odborníka (viz výše). Dobrý trik, který můžete použít i sami, je, zeptat se majitele či zaměstnance autobazaru na rovinu, jestli auto bylo havarované, a informovat ho o tom, že si hodláte přivést odborníka, který to tak jako tak pozná. Často poté prodávající půjde radši rovnou s pravdou ven.

Nebylo ukradené?

Auto, o které máte zájem, mohlo být původnímu majiteli ukradeno. Poznáte to obvykle podle toho, že má pozměněné identifikátory (viz příručka od sdružení SOVA a kontrola odborníkem). Pokud má identifikátory v pořádku, měli byste podle nich ověřit, jestli nebylo ukradeno:

 • Pokud auto bylo koupeno a celou dobu provozováno pouze v ČR, ověřte si ho v databázi ukradených vozidel Ministerstva vnitra. Její velká nevýhoda ale je, že jsou zde pouze záznamy z posledních tří let.
 • Pokud auto bylo jako ojeté dovezeno ze zahraničí, je potřeba ho prověřit v zemi, odkud bylo dovezeno. To u nás nabízejí i specializované firmy (pokud znáte nebo provozujete nějakou další, napište mi):

  Na stránkách obou firem najdete mnoho informací o kradení vozidel a jeho rozpoznávání. Je ale těžké říct, jestli je problém kradení skutečně tak velký, jak tyto firmy uvádějí, nebo jde jen o záměrné „přikládání pod kotlem“.

Po kontrole, kterou jste si provedli sami, si ale jen těžko můžete být stoprocentně jistí, že kupujete nekradené auto. Nezapomínejte, že se pohybujeme v prostředí zlodějů – kromě identifikátorů mohou být padělány i doklady (technický průkaz, servisní knížka), vymyšlená historie vozu, nepravdivě udaná země dovozu (takže i když vozidlo není v databázi kradených v udávaném Německu, může být v této databázi ve Francii, odkud bylo třeba skutečně dovezeno). Pokud si chcete být opravdu jistí, obraťte se proto na specializovanou firmu.

Odkud pochází?

Pokud bylo auto dovezené jako ojeté ze zahraničí, dávejte si pozor, protože se tímto způsobem často do ČR dostávají bourané vozy, které jsou u nás opraveny a poté prodávány. U těchto vozů si také daleko hůře můžete ověřit stav, doklady a jestli nejde o krádež.

Jakou má za sebou minulost?

Nejlepší pro vás je, pokud se o vaše vybrané auto předchozí majitelé dobře starali, byli k němu ohleduplní a nezanedbávali servis. Horší zacházení poznáte hlavně podle opotřebovanosti interiéru nebo škrábanců na karoserii. Existují také auta, u kterých existuje značné podezření na horší zacházení:

 • firemní auta a obecně jakákoliv auta na leasing, která mají jejich majitelé jen na omezenou dobu (obvykle tři roky),
 • vozy z autopůjčovny,
 • vozy z autoškoly,
 • předváděcí auta,
 • taxi.

Jako firemní auta často slouží Škody, takže na ty si především v tomto dávejte pozor (hlavně u kombíků). Často se k nám také dovážejí auta, která jezdila jako taxi v Německu – poznáte je podle charakteristické béžové barvy karosérie.

Pozor na absurdní rok výroby

Někdy je v autobazaru nabízeno auto, které nemohlo být vyrobeno v roce, který se u něj udává. Poznáte to např. podle prvků karoserie a výbavy (často byl daný model inovován nebo mu byla přidána určitá výbava až v pozdějších letech).

Má cenu dívat se na ujeté kilometry?

V ČR se tachometry ojetých aut běžně přetáčejí, takže se na ně nevyplatí spoléhat. Při koupi auta v zahraničí můžete věřit ujetým kilometrům daleko více.

Pozor na turbo

Turbo je složité zařízení, a pokud se na něm něco porouchá, opravy nebývají levné. Špatným zacházením s autem se pravděpodobnost poruchy turba zvyšuje, takže kupovat ojeté auto s turbem je vždy větší riziko (turba jsou dnes nejčastější u dieselových motorů).

Pozor na tuning a další nestandardnosti

Pozor na to, pokud jsou na vozidle známky tuningu – velký výfuk, rozměrná kola, zatmavená skla, nestandardní světlomety, malý volant, upravované prvky interiéru atd.:

 • Mnoho z těchto úprav nemusí projít při technické kontrole – např. velká kola, pokud je technický průkaz nepovoluje, nebo zatmavení skel (pokud není z výroby).
 • Úpravy jsou prováděny často neprofesionálně a mohou se projevit na nefunkčnosti některých částí auta.
 • Velká kola mimojiné znamenají, že budete platit daleko vyšší částky za nové pneumatiky.

Pozor si dávejte také na tzv. chipy – jedná se o vyladění motoru k vyššímu výkonu za cenu nižší životnosti, obvykle prováděné v neautorizovaných servisech. Jednak může být motor v jeho důsledku ve špatném stavu, jednak je zde větší pravděpodobnost, že předchozí majitel auto příliš nešetřil.

Servisní knížka

Do servisní knížky se zapisují veškeré opravy a údržby, které se na autě dělaly. Pokud ji auto nemá, znamená to, že majitel možná zanedbával údržbu vozu nebo jezdil do pochybných servisů. Může to také zastírat nějaký podvod, např. že auto bylo bourané nebo kradené.

Pokud auto servisní knížku má, podívejte se, kde bylo servisováno, jaké se na něm vyskytly závady, a jestli u něj nebyly vynechávány pravidelné prohlídky. Servisní knížka by měla být řádně vyplněná až do konce – pokud není, může to znamenat, že majitel přestal jezdit na servisní prohlídky po skončení záruky, nebo něco horšího (např. mělo auto bouračku).

Myslete také na to, že i servisní knížka může být padělaná. Její pravost si můžete ověřit např. tím, že zavoláte do servisů, které jsou v ní uvedeny.

Tažné zařízení

Pokud má auto zařízení pro připojení vozíku, je to spíše mínus. Znamená to, že pravděpodobně čas od času vozilo těžší náklady na vozíku, což je větší zátěž pro mnoho součástí vozidla. Na druhou stranu, pokud sami vozík používáte, je to pro vás plus, protože nemusíte tažné zařízení instalovat sami.

Termín technické prohlídky (STK)

U auta, o kterém uvažujete, se také nezapomeňte podívat na termín nejbližší technické prohlídky. Pokud je to brzy, počítejte s tím, že možná budete muset investovat nějaké peníze do oprav. Na druhou stranu vám to dává dobrou vyjednávací pozici při koupi – majitel bude mít nejspíš velký zájem prodat auto ještě před prohlídkou.

Další zdroje

Další zajímavé zdroje, které jsem ještě nezmínil v předchozím textu:

A to je vše!

Můj průvodce po automobolivém trhu tímto končí. Budu rád, pokud mi napíšete, jestli vám tyto rady pomohly, a při výběru auta vám přeji hodně štěstí!