Motor

Motor, který zvolíte, rozhoduje o výkonnosti a spotřebě auta. Pozor na to, že naftový motor zdaleka není vždy výhodnější než benzínový, jak se obecně míní. Spočítejte si proto radši pečlivě, co se vám vyplatí – pomůže vám v tom speciální kalkulačka a srovnávací tabulka.

U motoru budete volit hlavně objem válců (zdvihový objem) a palivo (naftu nebo benzín).

Objem válců

Čím větší má auto objem válců, tím je rychlejší, dosahuje většího zrychlení a celkově má větší sílu (i když samozřejmě nezáleží jen na objemu válců). Zároveň s objemem válců roste i spotřeba paliva, takže se dá říct, že zde volíte mezi výkonností a tím, kolik budete platit u benzínky (vše si ale ještě ukážeme v příkladu v tabulce níže).

Auta na naftu potřebují větší objem válců, aby dosahovala výkonu srovnatelného s benzínovými auty – spotřebu mají ale i tak nižší než srovnatelné benzínové protějšky.

Diesel se vždycky nevyplatí

Mnoho lidí chce diesel (auto na naftu), protože si myslí, že se jim vyplatí. Diesely obecně mají nižší spotřebu paliva a litr nafty bývá levnější než litr benzínu. Ale:

  • Auta s motorem na naftu jsou dražší na pořízení než srovnatelná auta na benzín. Rozdíl je největší u nových aut, ale projevuje se i u ojetých.
  • Diesely bývají dražší a náročnější na běžnou údržbu – servisní prohlídky jsou nákladnější a častější.
  • Za diesel zaplatíte více na povinném ručení (pojištění), protože má obvykle větší objem válců než srovnatelný benzínový motor (a cena povinného ručení obvykle závisí právě na objemu válců). (Za nejběžnější diesel v objemu 1.9 zaplatíte kolem 9500 Kč ročně, za srovnatelný benzín 1.6 kolem 6000 Kč – informace z počátku roku 2007.)
  • Technologie dieselových motorů je o dost složitější než technologie benzínových motorů. Znamená to, že na dieselovém motoru se může porouchat mnohem více drahých součástek než na benzínovém motoru (např. zařízení kolem turba, které obvykle benzínové motory nemají).
  • Dieselové motory jsou také mnohem háklivější na dobré zacházení a údržbu: hlavně, pokud si koupíte ojetý diesel po někom, kdo na něj moc nedbal, může se toho dost porouchat a může to i dost stát (v řádu desetitisíců či statisíců korun).

Dieselové auto se vám tedy vyplatí, pokud jezdíte hodně. Jak moc hodně to musí být, to zjistíte jednoduchým výpočtem – pro usnadnění můžete použít kalkulačku Nafta nebo Benzín? na stránkách Leasingu České spořitelny.

Poznámka: Naftovým motorům se také někdy říká vznětové, benzínovým naopak zážehové. To jenom, abyste se při nákupu auta neztratili. :-)

Nafťáky už nejsou pomalé traktory

Možná někde uslyšíte, že auta s naftovým motorem jsou línější, pomalejší. Platí to o těch starších, dnes už jsou ale naftové motory stejně výkonné jako benzínové.

Určitá odlišnost je pouze v tom, že naftové motory zabírají dobře již od nižších otáček, kde jsou benzínové motory poměrně líné. Ve vyšších otáčkách už ale síla dieselu neroste, síla benzínového motoru naopak ano. Tuto vlastnost dieselu oceníte hlavně pří jízdě ve městě, výkon benzínu stoupající s otáčkami vám zase přijde vhod při sportovnější jízdě mimo město. Diesel i benzín tedy mají po stránce jízdních vlastností výhody a nevýhody, ale nedá se říct obecně, jestli lépe jezdí naftový nebo benzínový motor.

Srovnávací tabulka: jaký motor zvolit

V následující tabulce můžete srovnat nejvyšší rychlost, zrychlení a průměrnou spotřebu různých motorů (objem a palivo), které se dávají do Škody Octavia a Škody Fabia. Údaje pocházejí přímo z webu výrobce, z počátku roku 2007. Zkratka kW znamená kilowaty – uvádí se v nich výkon motoru.

  Škoda Octavia Škoda Fabia
1.4 Be., 59 kW 1.6 Be., 75 kW 1.9 Di., 77 kW 1.4 Be., 55 kW 1.9 Di., 74 kW
Nejvyšší rychlost [km/h] 173 190 192 167 185
Zrychlení z 0 na 100 km/h [sek] 14,2 12,3 11,8 13,8 11,5
Spotřeba – město [l/100km] 9,6–9,7 9,7–9,9 6,5 8,6–8,7 6,4–6,5
Spotřeba – mimo město [l/100km] 5,6–5,7 5,7–6,0 4,3 5,3–5,4 4,0–4,1
Spotřeba – kombinovaná [l/100km] 7,0–7,1 7,2–7,4 5,1 6,5–6,6 4,9–5,0

Chci vám na těchto údajích demonstrovat několik věcí:

  • Spotřeba je z velké míry dána hmotností auta. Nevyplatí se šetřit a pořizovat si Octavii s benzínovým motorem 1.4 (který na tak velké auto příliš nestačí) místo 1.6, protože rozdíl ve spotřebě je minimální a rozdíl ve výkonu dost patrný. Jisté úspory se dá dosáhnout spíše s Fabií 1.4, ale nejedná se o takovou úsporu, jakou byste možná čekali.
  • Benzínový motor 1.6 je výkonově v podstatě ekvivalentní s dieselovým motorem 1.9. Značné rozdíly jsou ale ve spotřebě (i když u jiných značek není tento rozdíl tak výrazný).
  • Pokud jezdíte hlavně ve městě, nejsou rozdíly ve spotřebě mezi benzínovými motory s různými objemy příliš patrné.

Pokud uvažujete o tom, jestli vám lepší výkon stojí za vyšší spotřebu, udělejte si malý výpočet. Spočítejte si rozdíl spotřeby na 100 km mezi výkonnějším a méně výkonným motorem (v litrech), vynásobte to počtem kilometrů, které ujedete za rok (ve stovkách) a počtem let, po které si chcete auto nechat. Toto číslo vynásobte aktuální cenou litru benzínu a získáte částku, kterou přibližně zaplatíte za lepší výkon auta. Mělo by se vám potom rozhodovat lépe.