Kupujeme nové auto

Jak ušetřit a jak se nenachytat? Postupujte uvážlivě a porovnávejte nabídky prodejců, jděte po akcích nebo si kupte auto, které již má prodejce v salónu. Úspor se dá dosáhnout také koupí nového auta v zahraničí.

Dobrá rada na začátek zní: Nekupujte první auto, které se vám zalíbí. Nechte si delší čas na rozmyšlenou, nenechte se masírovat prodejcem, pamatujte, že ráno bývá moudřejší večera.

Řekněte si o slevu

Pokud už máte jasno, jaké auto chcete, zajděte za několika prodejci této značky a zeptejte se jich, jakou slevu či výhodu vám nabídnou, pokud si auto koupíte u nich. Často takto získáte nižší cenu nebo nějakou zajímavou výbavu zdarma. Možností je i získat takto od jednoho prodejce slevu, jít za druhým, říct mu ji, a nechat ho tuto slevu přebíjet (udělat si takovou malou soukromou dražbu).

Zkontrolujte si ceny servisu

K prodejci, u kterého nové auto koupíte, budete pravděpodobně jezdit i na pravidelné servisní prohlídky. Dejte si tedy pozor, na kolik vás tyto úkony vyjdou.

Nechystá se facelift nebo nová verze modelu?

Může se stát, že automobilka právě chystá uvedení nové verze modelu, který jste si vybrali, nebo tzv. faceliftu – současné verze modelu s určitými úpravami, např. lepším motorem a lehce inovovaným vzhledem (nejvíc to bývá vidět na světlech). Zjistíte to obvykle z motoristických magazínů.

Pokud ano, zauvažujte o tom, jestli se nevyplatí ještě chvilku počkat, a koupit auto později. Na druhou stranu, dávejte si pozor i na modely, které pocházejí z prvního roku výroby, často se u nich vyskytují některé zbytečné vady, které jsou odstraněny až při další výrobě (automobilka vám sice odstraní tyto vady v záruce zdarma, ale i tak jsou to problémy).

Pokud bude současný model vašeho vybraného auta nahrazen novým, můžete také čekat zajímavé slevové akce spojené s výprodejem starého modelu.

Jak ještě ušetřit na koupi nového auta

  • Dívejte se po akcích a slevách automobilek i jejich jednotlivých prodejců. Skoro pořád aspoň nějaké probíhají.
  • Ušetřit můžete také koupí předváděcího auta.
  • Levnější také obvykle bývá, pokud si vezmete jedno z aut, která má prodejce již v salónu. Pokud si auto sami nakonfigurujete a necháte vyrobit na zakázku, budete nejen déle čekat, ale i více zaplatíte.
  • V ČR jsou nová auta oproti zbytku Evropy neumérně drahá. U dražších vozů se proto vyplatí uvažovat i o tom, jestli si auto nekoupit v nějaké jiné zemi Evropské Unie. Problém už to dnes není – přečtěte si návod.