Kde koupit ojeté auto

Obyčejný autobazar nemusí být úplně poctivý, větší jistotu máte u větších bazarů nebo u oficiálních prodejců automobilek. Další možností je koupě na inzerát, kde je nejvyšší riziko, nebo dovoz ojetého vozu ze zahraničí.

Autobazar

Výhodou je větší jistota a možnost reklamace, ta je při koupi přímo od majitele omezená (ale pozor na to, aby autobazar nevystupoval pouze jako zprostředkovatel prodeje, v takovém případě to neplatí).

Nevýhodou samozřejmě je, že cena auta je větší o provizi majitele bazaru. V ČR existuje také hodně nepoctivých autobazarů.

„Lepší“ autobazary

Existují autobazary (či obecně zprostředkovatelé), kde máte větši jistotu, že nebudete podvedeni. Jsou to jednak větší bazary, s více pobočkami a velkým výběrem vozů, jednak leasingové společnosti či oficiální prodejci automobilek. Jmenoval bych např. tyto:

  • Auto-plus – systém, kde prodává ojetá auta dovozce koncernu Volkswagen (kromě VW zahrnuje ještě Seat a Audi). Pokud je zde auto označeno „Auto-plus“, prošlo prý technickou kontrolou a má bezproblémový původ (není kradené ani skrytě bourané, nemělo by mít právní vady). Často zde prodejci nových aut prodávají auta, která prodali dříve jako nová a servisovali je.
  • Vyzkoušeno.cz – něco podobného jako Auto-plus, akorát víc zaměřené na Škodu. Vozidla s určitou garancí jsou zde označována textem „Vyzkoušeno“.

Upozornil bych jen na to, že ani u lepších autobazarů samozřejmě nemáte absolutní jistotu dobrého nákupu.

Na inzerát přímo od majitele

Říká se, že kvalitní auto se prodá samo na inzerát, že ho není třeba dávat do autobazaru. To občas platí, občas ne. Každopádně bývá nákup přímo od majitele levnější a snadněji odhadnete, jestli se jedná o poctivého člověka, případně jak se k autu asi choval.

Pozor ale na to, že kupní smlouva mezi dvěma fyzickými osobami (vámi a majitelem auta) se v případě sporu posuzuje podle občanského zákoníku, což je pro vás jako pro kupce horší (např. v případě reklamací a dokazování vad). Na fyzické osobě si také v případě problémů skoro nic nevezmete, narozdíl od bazaru, který může ručit za své závazky daleko lépe. Pokud tedy už kupujete auto na inzerát, dejte si pozor, ať se určitě nějedná o podvod.

Za soukromé prodejce se také v některých případech vydávají lidé, kteří přiváží do ČR ojetá (či bouraná) auta ze zahraničí.

Kde hledat ojetá auta na internetu

Na internetu máte ohromné srovnání aut rozličných typů z bazarů i přímo od majitelů. Vyzkoušejte např. tyto weby:

Dovoz ze zahraničí

Především před naším vstupem do Evropské Unie bylo u některých aut velmi výhodné, dovézt si ho ze zahraničí – nejčastěji z Německa nebo z Rakouska. Dnes, díky volnému obchodu, se již ceny docela vyrovnaly – dovoz se proto vyplatí hlavně u dražších vozů, které jsou ojeté v zahraničí levnější. Další výhody přivezení ojetého auta ze zahraničí jsou:

  • Trh s ojetými auty není v západní Evropě plný tolika podvodníků. Není tak běžné jako u nás, že se přetáčejí tachometry a padělají doklady.
  • V západní Evropě jezdí auta po lepších silnicích než u nás, takže jejich stav bývá také lepší. V jižních státech, jako Itálie nebo Francie, navíc není tak dlouhá chladná zima se sněhem a solí na silnicích, což se také pozitivně projevuje na stavu auta.
  • V západní Evropě dostávají auta obvykle lepší servis než u nás, což je dáno lepší ekonomickou situací jejich majitelů. Na druhou stranu, často zde také lidé berou auto vyloženě jako spotřební zboží a příliš se o něj nestarají.

Samotné přivezení auta není technicky příliš komplikované – po přečtení návodu to klidně zvládnete sami, viz např. podrobný návod na Autorevue.cz. Horší už ale je, pokud se u dovezeného auta vyskytnou nepředvídané problémy – reklamace nebo soudy musíte řešit v zemi, odkud jste auto přivezli. Ojetým autem kupovaným v zahraničí byste si tedy měli být hodně jistí, v ideálním případě si s sebou vzít k výběru i odborníka (tomu se ještě budu věnovat).

Dovoz aut ze zahraničí také nabízí firmy i jednotlivci jako službu – vyberete si konkrétní model nebo jen určíte parametry, které by váš vůz měl splňovat, a oni se postarají o dovoz i všechny formality.